Informacje

NISKA EMISJA NISZCZY NASZE ZDROWIE

Położenie naszej Gminy powoduje, że zanieczyszczenie powietrza w okresie zimowym niejednokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Powodem takiego stanu rzeczy jest kumulacja zanieczyszczeń, które częściowo sami wytwarzamy w naszych domowych kotłowniach (w Kobiórze dymi ponad 750 kominów).

Sesja Rady Gminy Kobiór

OGŁOSZENIE
Przewodniczący Rady Gminy Kobiór
INFORMUJE MIESZKAŃCÓW
Dnia 19 grudnia 2013r. o godz. 10:30 w Urzędzie Gminy odbędzie się
Sesja Rady Gminy Kobiór

Informacja

Informujemy, że Urząd Gminy będzie czynny w dniu:
24.12 br. do godziny 12:00
31.12 br. do godziny 13:00

Uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie.

„Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile lecz po czasie jej trwania”.
Robert Paulet


Dnia 20 listopada 2013r. W Urzędzie Gminy Kobiór odbyła się uroczystość wręczenia medali nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnie pożycie małżeńskie

Zarządzenie nr 70/III/2013r Wójta Gminy Kobiór – Kierownika Urzędu z dnia 25 listopada 2014r

w sprawie zasad najmu lokalu użytkowego na terenie Gminnego Ośrodka Sportowego
przy ulicy Centralnej 117, w Kobiórze

Zarządzenie Nr 73/III/2013 Wójta Gminy Kobiór z dnia 29 listopada 2013r.

w sprawie poddania konsultacjom społecznym Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok.

Utrudnienia w ruchu na terenie Kobióra

W najbliższym czasie mieszkańcy naszej gminy, odczują skutki rozpoczętych inwestycji drogowych.  Jak już wspomniano,  od  2 listopada planowane jest zamknięcie wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Centralnej, a ruch odbywać się będzie  odnowionym objazdem w „poziomie szyn”. Będą zainstalowane  sterowane ręcznie „rogatki” co oznacza, że w chwili ich zamknięcia może dochodzić do zakorkowania  głównej arterii Kobióra  i uniemożliwiać wjazdy z ulic bocznych (Łukowa, Olszewskiego,Tuwima).

Tlenek węgla (czad) – o czym należy wiedzieć …

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Punkt przyjęć dzielnicowych

Punkt przyjęć dzielnicowych

ul. Centralna 57 czynny:

Poniedziałek 16:00 - 18:00

Czwartek 10:00 - 12:00


Dzielnicowi Gminy Kobiór:

st.sierż. Tomasz Machoń

mł. asp. Sławomir Semenowicz

tel. 601799195

Informacja

Wójt Gminy przyjmuje mieszkańców we wtorki w godzinach od 8:30 do 13:00 oraz w czwartki od godziny 15:00 do 17:00, w sprawach pilnych także w pozostałe dni w godzinach pracy Urzędu.
 
Kobiór jest jedyną w Polsce miejscowością o takiej nazwie. Jej etymologia przysporzyła badaczom wielu problemów. Henryk Borek, językoznawca zajmujący się analizą pochodzenia nazw śląskich rozważa dwie możliwości:
- nazwa Kobiór pochodzi od kobiór, kobierze-gwarowego określenia podbiału (Tusilago farfara), porastającego podmokłe łąki nad Korzeńcem
- nazwa powstała od gwarowego kawior, kowior (pokryta roślinnymi zarostami woda), a głoska "w" została zastąpiona "b".  Ciekawe są również opowieści ludowe zebrane i spisane przez miejscowego nauczyciela Tadeusza Kruka. Według jednej z nich nazwa Kobiór zrodziła się, gdy pierwsi osadnicy mozolnie wydobywający pnioki (gwarowe określenie pni drzew, pozostałych po ścięciu), wykrzykiwali do siebie: Kop, a bier! Z tego to powiedzenia rzekomo powstała dzisiejsza nazwa. Inni kobiórzanie twierdzili, że w nazwie ich miejscowości utrwalony został kobierzec utworzony przez kwiaty na polanie.
 

Aktualny herb Gminy Kobiór został ustalony przez Radę Gminy 12 lipca 1996r. i przedstawia wizerunek świętego Urbana - papieża (postać z tiarą na głowie i krzyżem podtrzymywanym na lewym ramieniu), umieszczony na błękitnym tle. Patron Gminy Kobiór- święty Urban I- był rzymianinem, siedemnastym z kolei papieżem. Jego pontyfikat przypadł na lata 222-230. W kościele katolickim obchodzi się jego wspomnienie 25 maja. Święty Urban poprzez swoje nauczanie nawrócił bardzo wielu. Przypisuje się mu między innymi nawrócenie świętej Cecylii. Sam święty, działając w obronie Kościoła, wiele wycierpiał od prześladowców, szczególnie od cesarza rzymskiego Aleksandra Sewera. Poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie. Z dniem, w którym Kościół wspomina świętego Urbana, ludność wiązała następujące przysłowia: "Na Urbana chwile jakie, to lato takie" "Po świętym Urbanie w zbożu gadanie".
 
 
 

W 2001 roku (w dziesiątą rocznicę samorządności Gminy Kobiór) w Pracowni Szat Liturgicznych w Piekarach Śląskich powstał okazay sztandar, na którym znalazł się wizerunek świętego Urbana, a także herb województwa śląskiego - orzeł na błękitnym tle.